اسپیرومتری چیست ؟ اهداف و مراحل انجام آن

 (اسپیرومتری چیست ) spirometry یا دَم سنجی روشی مناسب برای اندازه گیری و ثبت ظرفیت تنفسی ریه است. از اسپیرومتری ریه برای اندازه گیری برخی از حجمها و ظرفیتهای شش ها در بیماران ریوی مانند آسم، بیماری های ریوی انسدادی مزمن (COPD) و بیماریهای تحدیدی ریوی جهت تشخیص و ارزیابی شدت بیماری استفاده میشود. علاوه بر اندازه گیری حجم ها و ظرفیت های ریه می توان سرعت خروج گازها از ریه را نیز توسط آزمون های عملکرد ریه اندازه گیری نمود. همراه کافه پزشکی طب کالا باشید.(انواع اسپیرومتری)

همچنین سنجش های اطلاعاتی درباره باز شدن راههای هوایی ، شدت اختلال راههای هوایی و یا اینکه آیا بیمار دچار مشکل راه هوایی کوچک یا بزرگ است به دست می آید. اسپیرومتری ریه همچنین به صورت دوره ای جهت بررسی عملکرد ریه افراد دچار بیماری مزمن و کارگران در معرض بیماریهای ریوی انجام می شود.(انواع اسپیرومتری)

در اسپیرومتری میزان هوایی که شما می توانید دم و بازدم کنید اندازه گیری می شود. همچنین سرعت عمل دم را مورد اندازه گیری قرار می دهد. مقادیر نشان دهنده بوسیله اسپیرومتری اگر پایین تر از حد طبیعی باشد نشان دهنده این امر است که ریه های شما عملکرد خوبی ندارند. بیماریهای انسدادی ریوی مانند آسم موجب کاهش حداکثر شدت جریان بازدمی میشوند. بیماریهای تهدیدی ریوی مانند فیبروز مزمن ریه موجب کاهش ظرفیتهای ریوی میشود .

شما همراهان عزیز میتوانید برای خرید اسپیرومتری و اطلاع از انواع اسپیرومتری برگه شرکت تجهیزات پزشکی طب کالا را دیدن فرمایید.(انواع اسپیرومتری)

هدف از انجام اسپیرومتری چیست ؟

اسپیرومتری چیست

اهداف تشخیصی

غربالگری بیماری های ریوی شغلی

ارزیابی عملکرد ریه قبل از انجام جراحی

اسپیرومتری چیست

قبل از انجام اسپیرومتری لازم است به موارد منع انجام اسپیرومتری توجه کرد در اغلب این موارد بازدم قوی و پرقدرت سبب افزایش خطر عود بیماری و یا ایجاد عوارض در فرد می شود.(تست اسپیرومتری)

موارد منع انجام اسپیرومتری ریه چیست؟

اسپیرومتری چیست

اسپیرومتری ریه چیست ؟ اهداف و مراحل انجام آن

همانطور که نمی توان کنترل یک بیمارفشارخونی را بدون استفاده از دستگاه فشارسنج متصور بود، وجود یک دستگاه اسپیرومتر نیز جهت کنترل بیماریهای تنفسی ضروری می باشد . صحت اطلاعات کسب شده از اسپیرومتری به چندین عامل بستگی دارد : یکی کارکرد صحیح اسپیرومتر ، دیگری انجام صحیح مانورهای تنفسی و در آخر ، مقادیر طبیعی که پاسخ بیمار می بایست با آنها مقایسه و سنجیده شود.(تست اسپیرومتری)

عوامل مداخله کننده در انجام اسپیرومتری چیست

اسپیرومتری چیست

مراحل انجام اسپیرومتری چیست

اندازه گیری و ثبت قد، وزن، سن، جنس و نژاد

نشستن روی یک صندلی مناسب به حالتی که فرد کاملا صاف و راحت باشد و پاها به زمین محکم بچسبد ( البته در حالت ایستاده نیز می توان تست را انجام داد)

اتصال گیره بینی جهت جلوگیری از خروج هوا از بینی طی بازدم قوی(تست اسپیرومتری)

قرار دادن قطعه دهانی در داخل دهان بطوری که زبان در زیر آن قرار گیرد و لب ها بطور کامل و محکم اطراف آن را احاطه کند

ابتدا انجام ۳ تا ۴ دم و بازدم عادی سپس انجام یک دم عمیق و کامل تا انتها و در عین حال سریع

سپس بلافاصله انجام یک بازدم یا فوت قوی و محکم و سریع ( بدون هر گونه فاصله با انتهای دم ) و ادامه بازدم تا زمانی که دیگر هوایی از ریه خارج نشود.(تست اسپیرومتری)

 بازدم باید از همان ابتدا با تمام قدرت انجام شود و تا جایی که امکان دارد ادامه یابد

حداقل ۳ مانور قابل قبول باید انجام شود

در بعضی موارد جهت بررسی پاسخ دهی راه های تنفسی، لازم است بیمار ۱۵ دقیقه بعد از مصرف اسپری سالبوتامول مجددا اسپیرومتری را تکرار کند

نکته مهم

نتایج اسپیرومتری به تنهایی تشخیص قطعی و اختصاصی بیماری را مطرح نمی کند بلکه نتایج اسپیرومتری در کنار شرح حال کامل و دقیق و معاینه فیزیکی و اقدامات تکمیلی می تواند به تشخیص اختصاصی بیماری کمک کند. و این نتایج باید توسط پزشک تفسیر گردد

میزان رضایت شما همراهان عزیز از شرکت تجهیزات پزشکی طب کالا
[کل: 2 میانگین: 5]
× چگونه می‌توانیم به شما کمک کنیم؟